Blog

Sadaka-i fidye nedir?

Sadaka-i fidye nedir?

Fidye, fıkıhta düşman elindeki esiri kurtarmak için ödenen bedeli, oruç ve hac olmak üzere bazı ibadetlerin yerine getirilmemesi durumunda ödenmesi gereken mali tutardır. Bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye ödemektedir. Fidye bir insanı bir gün doyurabilecek miktarda olmaktadır. Her yıl bu miktar değişiklik göstermektedir.

Sadaka-i fidye ayetleri

Bakara Suresi, 48. ayet: Ve hiç kimsenin, hiç kimse adına bir şey ödemeyeceği, hiç kimsenin şefaatinin kabul edilmeyeceği, hiç kimseden bir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği bir günden sakının.

Bakara Suresi, 196. ayet: Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve buna benzer nedenlerle) kuşatılırsanız, artık size kolay gelen kurban(ı gönderin). Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı traş etmeyin. Kim sizden hasta ise veya başından şikayeti varsa, onun ya oruç ya sadaka veya kurban olarak fidye (vermesi gerekir). Güvenliğe kavuşursanız, hacca kadar umre ile yararlanmak isteyene, kolayına gelen bir kurban(ı kesmek gerekir). Bulamayana da, haccda üç gün, döndüğünüzde yedi (gün) olmak üzere, bunlar, tamı tamına on (gün) oruç vardır. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da olmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, muhakkak cezası pek çetin olandır.

Saffat Suresi, 107. ayet: Ve ona büyük bir kurbanı fidye olarak verdik.

Hadid Suresi, 15. ayet: Artık bugün sizden herhangi bir fidye alınmaz ve inkar edenlerden de.. Barınma yeriniz ateştir, sizin veliniz (size yaraşan dost) odur; o ne kötü bir gidiş yeridir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam